Pagrindinė trupmenos savybė. Frakcijų mažinimas. Trupmenų lygybė. Pristatymas tema "Trupmenos samprata. Trupmenų lygybė" Ką galite pasakyti apie šias dvi trupmenas

G .

PrekėMatematika

Klasė5 - B klasė

Pamokos temaTrupmenų lygybė

Pamokos tipasNaujos medžiagos mokymasis

Pamokos tikslas: Mokinių gebėjimo naujam veikimo būdui formavimas, sampratos bazės išplėtimas, gebėjimo rasti lygias trupmenas formavimas, įgytų žinių pritaikymas atliekant pratimus.

Pamokos tikslai:

Mokomasis: - supažindinti su lygiųjų trupmenų samprata, pagrindine trupmenos savybe;

Išmokti naudoti pagrindinę trupmenos savybę;

Formuoti gebėjimą pritaikyti įgytas žinias sprendžiant pratimus.

Kuriama:- ugdyti gebėjimą analizuoti, lyginti ir daryti išvadas;

Plėtoti žodinę kalbą;

Švietimas:- ugdyti gebėjimą reikšti savo nuomonę;

Gebėjimo dalyvauti dialoge ugdymas;

Sukurkite teigiamo bendradarbiavimo gebėjimus.

Didaktinė medžiaga: skaidrės su užduotimis, kortelės praktiniam darbui .

Įranga: interaktyvi lenta, multimedijos projektorius.

Pamokos etapas

Mokytojo veikla

Studentų veikla

Užduotys mokiniams, kurias įgyvendinus bus pasiekti numatyti rezultatai

1. Organizacinis etapas

Pasisveikinimas, pasirengimo pamokai tikrinimas, vaikų dėmesio organizavimas.

Įtraukta į dalykinį pamokos ritmą. Palinkėkite savo artimui sėkmės.

Palinkėkite vieni kitiems geros pamokos.

Asmeninis:

apsisprendimas.

Komunikabilumas: ugdymo bendradarbiavimo su mokytoju ir bendraamžiais planavimas.

2. Žinių atnaujinimas

Patikrinkite anksčiau peržiūrėtos medžiagos įsisavinimą, pasiruoškite naujos medžiagos studijoms

Atsakykite į mokytojo klausimus.

Vardinkite trupmenas, pataisykite viena kitą.

Spręskite problemas žodžiu.

Atsakykite į mokytojo klausimus.

Išspręskite problemą žodžiu.

Kas yra ši išraiška? (1 skaidrė)

Pavadinkite skaitiklį

Pavadinkite vardiklį

Kuri apskritimo dalis užtamsinta? (2 skaidrė)

Ką reiškia trupmenos vardiklis?

Ką reiškia trupmenos skaitiklis?

Pavadinkite trupmenas (3 skaidrė)

Pelės ir lapės užduotis: raskite visumos dalis iš paveikslėlio. (4 skaidrė)

Užduotis surasti dalį
dienų. (5 skaidrė)

Raskite skaičiaus trupmeną (6 skaidrė)

Kaip rasti skaičiaus trupmeną?

Homero problema: rasti skaičiaus trupmeną. (7 skaidrė)

Kognityvinis:

žinių apibendrinimas.

Galvosūkis:

Komunikabilumas: iniciatyvus bendradarbiavimas.

3. Tikslų ir uždavinių nustatymas. Mokinių edukacinės veiklos motyvavimas

Suteikti galimybę patikrinti užduoties sėkmę su natūraliaisiais skaičiais, pamatyti problemą atliekant tą pačią užduotį su racionaliais skaičiais

Klausti klausimus

Atsakykite į mokytojo klausimus

Užsirašykite pamokos temą: Trupmenų lygybė

Formuluoti pamokos tikslas: išmokti rasti lygias trupmenas

Ar išraiškos lygios? (8 skaidrė)

Ar trupmenos 3/ ir 4/8 yra lygios?

Kaip sužinoti?

Ką šiandien veiksim klasėje?

Užsirašykite į sąsiuvinį pamokos datą ir temą.

Koks mūsų pamokos tikslas?

Kognityvinis: savęs pasirinkimas, pažinimo tikslo formulavimas.

Logiška: problemos formulavimas.

Reguliavimas: tikslų nustatymas.

  • 4. Naujų žinių atradimas

Organizuoja edukacinius tyrimus (praktinius darbus) koncepcijai išryškinti

Organizuoja praktinio darbo atlikimo patikrinimą ir leidžia studentams savarankiškai daryti išvadas apie rašomųjų trupmenų lygybę.

Atlikus praktinius darbus

Nuspalvinkite dviejų figūrų dalis ir parašykite visumos dalis trupmenomis.

Jie tikrina praktinio darbo teisingumą skaidrėse ir lygina gautas trupmenas. Rezultatas įrašomas į sąsiuvinį.

Daryti išvadas: trupmenos lygios.

Individualiai atlikite praktines užduotis kortelėse: nupieškite nurodytą figūros dalį ir parašykite šią dalį trupmenos pavidalu (kiekvienoje užduotyje yra 2 figūros).

Patikrinkime, ar teisingai užpildėte ir užsirašėte trupmenas (9–11 skaidrė).

Ką galite pasakyti apie šias dvi frakcijas?

Įrašykite rezultatus į užrašų knygelę.

Kognityvinis: palyginimo pagrindų ir kriterijų pasirinkimas, objektų klasifikavimas;
galvosūkis -

objektų analizė, siekiant išryškinti požymius.

  • 5. Pirminis naujos teorinės mokomosios medžiagos suvokimas ir įsisavinimas

Klausti klausimus

Padeda artikuliuoti

pagrindinė trupmenos savybė

Palyginkite skirtingus vienodų trupmenų įrašus, ieškokite raštų.

Jie atsako į užduodamus klausimus.

Jie savarankiškai suformuluoja apibrėžimą, užrašo knygelėje pagrindinę trupmenos savybę.

Parašykite lygias trupmenas.

Bet jei trupmenos yra lygios, kodėl jos atrodo taip skirtingai? (12 skaidrė)

Ką galima padaryti su pirmosios trupmenos skaitikliu ir vardikliu, kad antroji trupmena būtų lygi?

Kaip gauti trupmeną, lygią duotajai?

(13 skaidrė)

Taigi bet kuri trupmena turi savybę padauginti arba padalyti skaitiklį ir vardiklį iš to paties skaičiaus

(PAGRINDINĖ TRUMPOS SAVYBĖ)

Tęsti įrašymą: 1/2 =2/4 = ... (14 skaidrė)

Komunikabilumas: klausimų kėlimas, aktyvus bendradarbiavimas.

Kognityvinis: palyginimo pagrindų ir kriterijų pasirinkimas, objektų klasifikavimas; galvosūkis -

objektų analizė, siekiant išryškinti požymius.

  • 6. Fizminutka

Pailsėkite nuo darbų

Plojimai arba pritūpimai

Pažiūrėkite į skaidrę: jei parašyta trupmena teisingai, Tai plojo rankomis per galvas; jei parašyta trupmena netiesa, Tai pritūpęs (15 skaidrė)

6. Pirminis tvirtinimas

Nustato spragas pirminiame studijuojamos medžiagos suvokime.

Organizuoja mokinių darbą, pataria.

išspręsti problemą

Išspręskite problemą ant lentos.

№ 762 (į - val),
764 (c–h),

Lovų problemos sprendimas (16–18 skaidrės)

№ 762 (į - val),
764 (c–h)
įrodykite trupmenų lygybę naudodami pagrindinę trupmenos savybę.

Kognityvinis: veiksmų eigos pasirinkimas;

logiška – apibendrinant pagal sąvoką.

Kognityvinis: raskite lygias trupmenas.

  • 7. Ugdomosios veiklos refleksija pamokoje

Inicijuoja mokinių apmąstymus apie jų veiklą.

Jie suvokia savo mokymosi veiklą klasėje, vertina savo ir klasės veiklos rezultatus.

Ant lakštų su praktiška užduotis atliekama atitinkamai. įrašų

Kokią užduotį išsikėlėme?

Ar pavyko išspręsti užduotį?

Pažvelkite į ekraną ir raskite jaustuką, atitinkantį jūsų nuotaiką. (22 skaidrė)

(Kokį balą įvertintumėte už pamoką?

Komunikabilumas: gebėjimas pakankamai išsamiai ir tiksliai reikšti savo mintis.

Reguliavimas: vertinimas-paskirstymas ir suvokimas, kas jau išmokta ir ko reikia išmokti.

8. Namų darbai

Teikia namų darbų paaiškinimus

Įrašykite namų darbus į dienoraštį.

Puslapis 168–169 (iki 2 formulės),(skaidrė 23)

№ 762 (a, b),
763 (a, b),
764 (a, b)


Pamokos santrauka Trupmenų lygybė 5 klasėje

pagal federalinio valstybinio išsilavinimo standartą

UMK „S. M. Nikolskis, M. K. Potapovas, N. N. Rešetnikovas, A. V. Ševkinas

matematikos mokytojai

Omsko valstybinė švietimo įstaiga "Licėjus Nr. 149"

Spirina Vera Nikolaevna

Tema : Trupmenų lygybė Pamokos tipas: Pirminio naujų žinių pristatymo pamoka
Planuojami rezultatai: Asmeninis (LR): - pasirengimas ir gebėjimas vykdyti mokyklinio gyvenimo normas ir reikalavimus, mokinio teises ir pareigas.-tvaraus ugdymo ir pažinimo susidomėjimo raiška.Metasubject (MPR): Reguliavimo 1. Išsikelkite ugdomosios veiklos tikslą, pagrįstą praktinės užduoties transformavimu į pažintinę:Atlikite veiksmus: - skirtumas tarp žinojimo ir nežinojimo;- atsakymo į klausimą apie nežinojimo turinį formulavimas;- tikslų formulavimas pagal modelį, vadovaujant mokytojui probleminėje situacijoje.2. Planuoti būdus, kaip pasiekti tikslą;3. Atlikti nustatomąją ir išankstinę veiksmo rezultato ir būdo kontrolę;4. Savarankiškai įvertinti veiksmo atlikimo teisingumą ir atlikti reikiamus atlikimo koregavimus. pažinimo 1. Išanalizuoti ir suvokti užduoties tekstą;2. Apibrėžti sąvokas;Komunikabilus 1 . Naudokite tinkamas kalbos priemones, kad parodytumėte savo jausmus, mintis, motyvus ir poreikius;2. Užduokite klausimus, reikalingus organizuojant savo veiklą ir bendradarbiaujant su partneriu.Tema (PR): - žinoti sąvokas: lygios trupmenos, redukuojamos trupmenos, neredukuojamos trupmenos,- raidėmis suformuluoti ir užrašyti pagrindinę paprastosios trupmenos savybę,- konvertuoti paprastas trupmenas, palyginti ir išdėstyti jas,- rasti trupmeną, lygią duotajai.

Pamokos tikslas: 1. Užtikrinti sąvokų asimiliaciją: lygios trupmenos; pagrindinė trupmenos savybė.2. Ugdyti gebėjimus nustatyti lygias trupmenas, naudotis pagrindine trupmenos savybe, atlikti užduotis naudojant naujas sąvokas;3. Dėmesingumo, pastabumo, tikslumo ugdymas.
Pagrindinės sąvokos: natūralusis skaičius, racionalusis skaičius, trupmena, lygios trupmenos, pagrindinė trupmenos savybė, trupmenų mažinimas,
Tarpdisciplininiai ryšiai: biologija, literatūra
Pamokos vieta skyriuje : antra pamoka, 4 skyrius: Paprastosios trupmenos Iš viso valandų 65
Įranga: interaktyvi lenta Išmanioji lenta + vadovėlis 5 klasės ugdymo įstaigoms, autoriaiS. M. Nikolskis, M. K. Potapovas, N. N. Rešetnikovas, A. V. Ševkinas,M. Švietimas. 2012 m.

Scena

pamoka

Anūkai Vanya, Petya ir Kolya atėjo į močiutės vasarnamį padėti ravėti lysves. Lovos visos lygios, lygiai vienodos. Močiutė davė anūkams užduotį: Vania turi ravėti 4/6 lovos su morkomis, Petya turi ravėti 6/9 lovos su svogūnais, Kolya turi ravėti 8/12 lovos su česnaku.Po valandos močiutė pamatė rezultatą. Kuris? Dirbdami poromis, brėžinyje parodykite (lovos išdėstymas) kiekvieno anūko atlikto darbo dalį. 1 eilutė: Vanya 2 eilė: Petey 3 eilutė: Kolya

Ką tu gavai? Kuris anūkas atliko daugiausiai darbų? Kiek sodo kiekvienas anūkas ravėjo? Kokią išvadą galime padaryti?

Bet jei trupmenos lygios, tai kodėl jos atrodo nelygios, skirtingai?Kaip kiekvieną pavaizduoti kaip 2/3? Raskite kiekvienos trupmenos skaitiklio ir vardiklio GCD

Ką galima padaryti su kiekvienos trupmenos skaitikliu ir vardikliu? (rašyti ant skaidrės) Kokias trupmenas gavote?Trupumos skaitiklio ir vardiklio dalijimas iš to paties skaičiaus vadinamas frakcijų mažinimas. Ar galima vėl padaryti trupmeną 2/3 kaip skirtingą skaitiklį ir vardiklį? Kaip?
Taigi bet kuri trupmena turi savybę padauginti arba padalyti skaitiklį ir vardiklį iš to paties skaičiaus (PAGRINDINĖ TRUMPOS SAVYBĖ) Sudarykite pagrindinę trupmenos savybę, užpildydami teksto spragas


Naudoti šaltiniai ir literatūra:
http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://zastroyka.biz/uploads/posts/2012-01/1326074803_6.jpg&imgrefurl=http://zastroyka.biz/dachnye-domiki/62-dachnyy- domik.html&h=413&w=500&sz=70&tbnid=ZQyK05o0M1NHuM:&tbnh=97&tbnw=118&zoom=1&usg=__jT6xMOoH6ufZsnbdZaE8VzvzvIctJV=vM&U9Nid=rvM &ei =EOkUUZiuI6mj4gSFgIF4&sqi=2&ved=0CEQQ9QEwAA&dur=195

Matematikos pamoka Nr. 97

Tema: Trupmenų lygybė

Planuojami rezultatai:

Asmeninis:

Noras ir gebėjimas vykdyti mokyklos gyvenimo normas ir reikalavimus, mokinio teises ir pareigas.

Darnaus švietimo ir pažinimo intereso raiška.

Metasubjektas :

Reguliavimo

1. Išsikelkite ugdomosios veiklos tikslą, pagrįstą praktinės užduoties transformavimu į pažintinę:

Atlikite veiksmus:

Skirtumas tarp žinojimo ir nežinojimo;

Atsakymo į klausimą apie nežinojimo turinį formulavimas;

Tikslo formulavimas pagal modelį, vadovaujant mokytojui probleminėje srityje situacijos.

pažinimo

1. Išanalizuoti ir suvokti užduoties tekstą;

2. Apibrėžti sąvokas;

Komunikabilus

1. Naudokite tinkamas kalbos priemones, kad parodytumėte savo jausmus, mintis, motyvus ir poreikius;

2. Užduokite klausimus, reikalingus organizuojant savo veiklą ir bendradarbiaujant su partneriu.

Scena

pamoka

Veikla

mokytojai

Studentų veikla

1. Organizacinis momentas

Pasiruošimas pamokai.

2. Žinių atnaujinimas

Perskaitykite pateiktas trupmenas

Pavadinkite skaitiklį

Pavadinkite vardiklį

Ką reiškia trupmenos vardiklis?

Ką reiškia trupmenos skaitiklis?

Kiek ladybugs yra įstrigę? Rezultatą kaip trupmeną įrašykite į užrašų knygelę

Rasti gcd(4;8)

Rasti gcd(9;12)

Rasti GCD(24;16)

Devynios dešimtosios, penkios aštuntos, aštuonios vienuoliktos

Devyni, penki, aštuoni

Dešimt, aštuoni, vienuolika

Į kiek dalių yra padalinta visuma?

Kiek dalių paimama

7/16

3. Problemos pareiškimas

Raskite vienodus natūraliuosius skaičius

Raskite lygius racionalius skaičius

Ką šiandien veiksim klasėje?

Užsirašykite į sąsiuvinį pamokos datą ir temą.

15=15, 87=87, 24=24, 8=8

Išsiaiškinkite, ar racionalieji skaičiai (trupmenys) yra lygūs

4. Naujų žinių atradimas

Anūkai Vanya, Petya ir Kolya atėjo į močiutės vasarnamį padėti ravėti lysves. Lovos visos lygios, lygiai vienodos. Močiutė davė anūkams užduotį:

Vanya turi ravėti4/6 lovos su morkomis,

Petya turi ravėti6/9 lovos su svogūnais,

Kolya turi ravėti8/12 lovos su česnaku.

Po valandos močiutė pamatė rezultatą. Kuris?

Dirbdami poromis, brėžinyje parodykite (lovos išdėstymas) dalį kiekvieno anūko atlikto darbo.

1 eilutė: Vanya

2 eilutė: Petey

3 eilutė: Kolei

Ką tu gavai? Kuris iš anūkų atliko daugiausiai darbų?

Kurią sodo dalį ravėjo kiekvienas anūkas?

Kokią išvadą galime padaryti?

Gaukite lovų išdėstymą (stačiakampį).

perdažyti 4/6

perdažyti 6/9

perdažyti 8/12

Rezultatai skelbiami lentoje priešais anūko vardą.

Anūkai ravėjo tas pačias dalis.

2/3

Trupmenos lygios.

(padėkite lygybės ženklą skaidrėje)

5.Fizminutka

Pakartokite judesius po mokytojo

6. Pirminis naujos teorinės mokomosios medžiagos suvokimas ir įsisavinimas

Bet jei trupmenos lygios, tai kodėl jos atrodo nelygios, skirtingai?

Kaip pavaizduoti kiekvieną 2/3 forma?

Raskite kiekvienos trupmenos skaitiklio ir vardiklio gcd

Ką galima padaryti su kiekvienos trupmenos skaitikliu ir vardikliu?

(rašyti ant skaidrės)

Kokias trupmenas gavai?

Vadinamas trupmenos skaitiklio ir vardiklio dalijimas iš to paties skaičiausfrakcijų mažinimas.

Ar galima vėl padaryti trupmeną 2/3 kaip skirtingą skaitiklį ir vardiklį? Kaip?

Taigi bet kuri trupmena turi savybę padauginti arba padalyti skaitiklį ir vardiklį iš to paties skaičiaus

(PAGRINDINĖ TRUMPOS SAVYBĖ)

Sudarykite pagrindinę trupmenos savybę užpildydami teksto spragas

gcd(4;6)=2

GCD(6;9)=3

GCD(8;12)=4

Padalinkite atitinkamai iš to paties skaičiaus 2, 3, 4

Išvaizda identiška

Taip.

Padauginkite skaitiklį ir vardiklį iš to paties skaičiaus.

Pasiūlymo rinkimas

7. Teorinių nuostatų taikymas pratybų atlikimo sąlygose

Grįžti į 5 skaidrę

Kokios trupmenos čia lygios?

Patikrinkite lygybės pagrįstumą naudodami taisyklę.

762(a, b, c, d)

764 (a, b, c, d)

Taisyklė:

1. Ar antroji trupmena gaunama padauginus arba padalijus skaitiklį ir vardiklį?

2. Iš kokio skaičiaus pirmasis skaitiklis buvo padaugintas (padalytas), kad gautų antrąjį?

3. Iš kokio skaičiaus pirmasis vardiklis buvo padaugintas (padalytas), kad gautų antrąjį?

4. Palyginkite gautus skaičius, padarykite išvadą.

(grupinės trupmenos)

Patikrinkite ištardami taisyklę.

8 Savarankiškas susiformavusių įgūdžių ir gebėjimų panaudojimas

    Raskite nežinomą skaitiklį arba vardiklį naudodami pagrindinę trupmenos savybę

    768(a, b, c, d)

Taisyklė:

1. Naudojantdaugyba

arba padalijimasskaitiklis ir

vardiklisgavo

antra trupmena?

2. Rasti žinomų

skaitiklis-skaitiklis

( vardiklis-vardiklis)

3. Didesnis skaičius padalintas

už mažiau

3. Padaugintiarba padalinti

į kitą rezultatą

skaitiklio vardiklis)

a) 1) padalijimas

2) 27 ir 3

3) 27:3=9

4)18:9 = 2

x=2

b) 1) daugybos

2) 60 ir 5

3)60:5=12

4.2 punktas,

Nr. 760, 762(d-z), 763(d-z)

atsiverskite dienoraščius ir užsirašykite namų darbus.

10. Refleksija

Pažvelkite į ekraną, suraskite jaustuką, atitinkantį jūsų nuotaiką, pažymėkite atitinkamą spalvą lentoje

Ateik prie lentos, padėk autografą

„Jei nori padalinti vieną, matematikai iš tavęs išjuoks ir neleis to daryti“ –

rašė Atėnų akademijos įkūrėjas Platonas.

Tačiau ne visi senovės graikų matematikai sutiko su Platonu. Frakcijas laisvai tvarkė Archimedas ir Garnys iš Aleksandrijos.

Peržiūrėkite dokumento turinį
"Trupmenų lygybė".

Technologinis pamokos žemėlapis.

Prekė

Matematika

Klasė

Pamokos tema

Trupmenų lygybė.

Pamokos tipas

Naujos medžiagos mokymasis

Tikslai

edukacinis - susipažinti su trupmenų su tais pačiais pakaitalais, su skirtingais pakaitalais lyginimo taisykle;

besivystantis - loginio mąstymo, parodomosios matematinės kalbos, stebėjimo, išradingumo ugdymas;

edukacinis - abipusės pagarbos, tikslingumo, savarankiškumo ugdymas; palankių sąlygų, emocinio ir psichologinio klimato klasėje kūrimas mokomajai medžiagai suvokti.

Planuojami ugdymo rezultatai

tema

Metasubjektas

Asmeninis

Žinoti sąvokas: lygiosios trupmenos, redukuojamos trupmenos, neredukuojamos trupmenos, mokėti suvesti trupmenas į bendrą vardiklį, žinoti mažiausio bendro vardiklio sąvoką, mokėti suvesti trupmenas prie mažiausio bendro vardiklio;

Suformuluokite ir raidėmis užrašykite pagrindinę paprastosios trupmenos savybę,

Konvertuokite paprastas trupmenas, palyginkite ir tvarkykite jas,

Raskite trupmeną, lygią duotajai.

Ugdyti gebėjimą matyti matematinę problemą probleminės situacijos kontekste kitose disciplinose, aplinkiniame gyvenime; ugdyti gebėjimą dirbti grupėse.

Ugdykite klausymo įgūdžius; aiškiai, tiksliai, kompetentingai reikšti savo mintis žodžiu ir raštu; ugdyti kūrybinį mąstymą, iniciatyvumą, išradingumą, aktyvumą sprendžiant matematinius uždavinius; formuoti idėjas apie matematiką kaip pasaulio pažinimo, išsaugojimo ir darnaus vystymosi būdą, kaip žmogaus kultūros dalį, apie matematikos reikšmę civilizacijos ir šiuolaikinės visuomenės raidai.

Pamokos organizacinė struktūra

Pamokos etapas

Veikla

Laikas

mokytojai

studentai

Organizacinis

Komunikacinis: planuoti edukacinį bendradarbiavimą su mokytoju ir bendraamžiais.

Reguliavimo: organizuojant savo mokymosi veiklą

Asmeninis: mokymosi motyvacija.

Pasisveikinimas, pasirengimo pamokai tikrinimas, vaikų dėmesio organizavimas.

Įtraukta į dalykinį pamokos ritmą.

Motyvacija ir

aktualizavimas

Komunikabilumas: ugdomojo bendradarbiavimo su mokytoju ir bendraamžiais planavimas;

Kognityvinis:

savarankiškas pažinimo tikslo pasirinkimas ir formulavimas.

Logiška: - problemos formulavimas

    Žodinis skaičiavimas:

burnos pratimai

2. Raskite tarp lygių skaičių ir paaiškinkite: ; ; 1; ; ; ; ; ; .

3. Raskite skaičių LCM (racionaliu būdu): a) 4 ir 8; b) 12 ir 16; c) 12 ir 11; d) 5; 10; vienuolika.

4. Ar yra toks natūralusis skaičius, kuris sandaugoje su skaičiumi 6 duotų skaičių:

a) 18; b) 27; 3 val.? Pagrįskite atsakymą.

Atsakykite į užduotus klausimus

Naujų žinių atradimas

Komunikacinis:

naudodamiesi kalbos ir kalbos priemonėmis informacijai priimti ir perduoti, dalyvauti produktyviame dialoge;

pažinimo: analizė, loginis samprotavimas, efektyviausių problemų sprendimo būdų pasirinkimas.

Padauginkite trupmenos skaitiklį ir vardiklį bei trupmenas

Ką galima pamatyti? (Trupmenos turi tą patį vardiklį.)

Sakoma, kad trupmenos turi bendrą vardiklį.

O koks yra skaičių 3 ir 5 vardiklis. (Keli)

Bendras trupmenų vardiklis gali būti bet koks bendras jų vardiklių kartotinis, tačiau trupmenos paprastai sudaro mažiausią vardiklį.

Raskime LCM(3,5)=15. Trupmenas perkeliame į vardiklį 15.

Ko tam reikia?

Padauginkite trupmeną iš 3 ir trupmeną iš 5.

3 ir 5 vadinami papildomais daugikliais.

Pabandykime išvesti trupmenų sumažinimo iki bendro vardiklio taisyklę. (...)

Trupmenų mažinimas iki mažiausio bendro vardiklio (LCD)

Norėdami kelias trupmenas įtraukti į mažiausią bendrą vardiklį, turite:

1) raskite mažiausią bendrąjį šių trupmenų vardklių kartotinį, tai bus jų mažiausias bendras vardiklis;

2) į šių trupmenų vardiklius padalinti mažiausią bendrą vardiklį, t.y. rasti papildomą koeficientą kiekvienai trupmenai;

3) padauginkite kiekvienos trupmenos skaitiklį ir vardiklį iš papildomo koeficiento.

Pavyzdys. Sumažiname iki mažiausio bendro trupmenos vardiklio
Sprendimas. Mažiausias bendras 4 ir 6 kartotinis yra 12.
Norint gauti trupmeną iki vardiklio 12, šios trupmenos skaitiklį ir vardiklį reikia padauginti iš papildomo
daugiklis 3 (12:4 = 3). Gauk
Norint gauti trupmeną iki vardiklio 12, šios trupmenos skaitiklį ir vardiklį reikia padauginti iš papildomo veiksnys 2 (12:6=2).

Gauk

Rašykite, diskutuokite, komentuokite

Žinių ir įgūdžių įtvirtinimas

Kognityvinis: analizė, loginis samprotavimas, efektyviausių problemų sprendimo būdų pasirinkimas.

Reguliavimas: rodyti pažintinę iniciatyvą

Komunikacinis:

naudodamiesi kalbos ir kalbos priemonėmis informacijai priimti ir perduoti, dalyvauti produktyviame dialoge.

803 (1,2 st)

Sprendimas:

b) 15/20 ir 18/24; 90/120 = 90/120;

c) 20/35 ir 16/28; 80/140=80/140;

f) 30/48 ir 36/56; 210/336 216/336

g) 56/84 ir 82/108; 504 / 756 574 / 756

1 mokinys prie lentos, plieno Aš pats nusprendžiu.

Savarankiškas darbas

Asmeninis: atlikti savęs vertinimą

Kognityvinis:

Komunikacinis:

1 variantas

Sprendimas: 65:5*13=169 kg.

Sprendimas: 117/9*4= 13*4=52 merginos.

117-52=65 berniukai.

2 variantas

Sprendimas: 36:2*9=162 p.

Sprendimas: 136:8*5=17*5=85 lengvas. automobiliai

136-85=51 apkrova. automobiliai

    Suveskite trupmenas į bendrą vardiklį.

Apibendrinant. Namų darbai.

Asmeninis: atlikti savęs vertinimą

Kognityvinis: susiformavo įprotis taisyklingai atlikti namų darbus

Komunikacinis: planuoti bendradarbiavimą, nustatyti, kam reikia pagalbos

Trumpai paaiškina kiekvieną namų darbų numerį.

803 (3,4 str.), 793 (raštu)

Užsirašykite namų darbus į dienoraštį, užsirašykite reikiamus užrašus.

Atspindys

Asmeninis: atlikti savęs vertinimą, išmokti tinkamai priimti sėkmės (nesėkmės) priežastis

Kognityvinis: apmąstyti savo veiksmų būdus ir sąlygas

Komunikacinis: planuoti bendradarbiavimą, naudoti kriterijus savo sprendimams pagrįsti

Klausti klausimus:

Buvo sunku …

Tai buvo įdomu …

Aš išmokau …

nustebino mane

Mokinių pabrėžimas ir supratimas to, kas jau išmokta ir ko dar reikia išmokti, suvokimas apie įsisavinimo kokybę ir lygį

Išreikškite savo mintis

1 variantas

    Per dieną parduotuvė pardavė 65 kg obuolių, tai yra 5/13 visų į parduotuvę atvežtų obuolių svorio. Kiek kilogramų obuolių buvo pristatyta?

    Penktoje klasėje mokosi 117 mokinių, iš jų 4/9 mergaitės. Kiek berniukų yra penktoje klasėje.

    Suveskite trupmenas į bendrą vardiklį.

2 variantas

    Per dvi dienas mašininkė išspausdino 36 puslapius, tai yra 2/9 viso rankraščio. Kiek puslapių yra šiame rankraštyje?

    Automobilių parke buvo 136 automobiliai, iš kurių 5/8 – sunkvežimiai, o likusi dalis – lengvieji automobiliai. Kiek automobilių buvo parke.

    Suveskite trupmenas į bendrą vardiklį.

1 variantas

    Per dieną parduotuvė pardavė 65 kg obuolių, tai yra 5/13 visų į parduotuvę atvežtų obuolių svorio. Kiek kilogramų obuolių buvo pristatyta?

    Penktoje klasėje mokosi 117 mokinių, iš jų 4/9 mergaitės. Kiek berniukų yra penktoje klasėje.

    Suveskite trupmenas į bendrą vardiklį.

2 variantas

    Per dvi dienas mašininkė išspausdino 36 puslapius, tai yra 2/9 viso rankraščio. Kiek puslapių yra šiame rankraštyje?

    Automobilių parke buvo 136 automobiliai, iš kurių 5/8 – sunkvežimiai, o likusi dalis – lengvieji automobiliai. Kiek automobilių buvo parke.

    Suveskite trupmenas į bendrą vardiklį.

Technologinis matematikos pamokos žemėlapis 5 klasėje

Pamokos tema: „Trupmenų lygybė“ (vadovėlis „Matematika 5“, Nikolskis S. M., Potapovas M. K. ir kt.)

Pamokos tikslai (užduotys):

    edukacinis:

- supažindinti mokinius su pagrindine trupmenos savybe, parodyti jos taikymą trupmenoms mažinti;

Išmokti mažinti trupmenas ir nustatyti neredukuojamąsias;

    kuriant:

Ugdyti gebėjimą taikyti matematines žinias sprendžiant praktines problemas;

    edukacinis :

Auklėk elgesio kultūra grupiniame darbe;

Ugdykite susidomėjimą šia tema.

Pamokos rezultatai

    tema:

Žinoti pagrindinę trupmenos savybę, trupmenų redukcijos ir neredukuojamųjų trupmenų apibrėžimą;

Gebėti perkelti trupmenas į naują vardiklį, sumažinti trupmenas;

    Asmeninis:

suprasti užduoties prasmę; iniciatyvumas, išradingumas, aktyvumas sprendžiant matematinius uždavinius;

    metasubject:

Gebėjimas matyti matematinę problemą probleminės situacijos kontekste;

Algoritminių nurodymų esmės supratimas ir gebėjimas veikti pagal siūlomą algoritmą.

Pamokos tipas, pedagoginė technologija

Naujos, probleminės dialogo technologijos mokymasis.

Pamokos įranga

Lenta, kreida, kompiuteris su multimedijos projektoriumi, interaktyvi lenta, dalomoji medžiaga, kūno kultūros video, įsivertinimo lapai

Pagrindinės sąvokos, terminai

Paprastoji trupmena

Naujos sąvokos ir ryšiai tarp jų

Mažinama frakcija, neredukuojama frakcija

Kontrolė, savikontrolė klasėje

Etapai

Mokytojo veikla

Studentų veikla

Naudojami metodai, technikos, formos

Universali mokymosi veikla

Sąveikos rezultatas

. Laiko organizavimas.

Sąsiuvinius gavote per pertrauką, nes visi atliko namų darbus ir dėl to nekilo klausimų.

Rodo malonų dėmesį.

Mokymo priemonių prieinamumo tikrinimas, racionalus išdėstymas ant stalo

Abipusis pasisveikinimas, susirinkusiųjų kontrolė, klasės pasirengimo pamokai tikrinimas.

Mokinių pasirengimas mokymuisi, veiklai

II . Žinių atnaujinimas

Prisiminkime, ko išmokome ankstesnėse pamokose. Ką mes studijavome? (trupmenomis)

1. Kas parašyta po trupmenos eilute?

2.Ką tai rodo?

3. Kas parašyta virš trupmenos eilutės?

4.Ką tai rodo?

5. Koks veiksmas pakeičia trupmenos brūkšnį?

6. Raskite ¼ iš 120.

8. Raskite 3/7 iš 140.

(vardiklis)

(į kiek dalių visa padalinta)

(skaitiklis)

(kiek šių dalių paėmėte)

(padalinys)

(30)

(60)

Testo užduotys, atsakymai pateikiami naudojant skirtingų spalvų signalus

Reguliavimo: valinga savireguliacija.

Asmeninis : reiškia veiksmą, mokymosi motyvacija

Komunikacinis:

planuoti edukacinį bendradarbiavimą su mokytoju ir bendraamžiais.

Pasiruošę naujam atidarymui

III . Problemos formulavimas

Dabar siūlau išspręsti tokią problemą-pasaka.probleminė užduotis

Tam tikroje karalystėje, tam tikroje valstybėje jis gyveno – ten buvo karalius ir jis turėjo tris sūnus. Kažkaip pasikvietė sūnus ir pasakė: „Jūs mano brangūs sūnūs, atrodo, kad atėjo laikas man išeiti į pensiją. Aš surinkau jus, kad padalinčiau palikimą tarp jūsų, mūsų karalystė yra valstybė. Taip, ta bėda – atrodo, kad mūsų mokslininkai kažką sujaukė. Tu, mano vyriausias sūnau, atsisakei prenumeratos mūsų valstybės tau, mano vidurinis sūnau, - o tu, mano jauniausias - “. Jauniausias sūnus pasipiktino: „Kodėl mane apgavo? Ir broliai susikivirčijo tarpusavyje. Ir karalius paskelbė dekretą: „Kas sugebės rasti klaidą ir sutaikyti mano sūnus, jo laukia karališkasis atlygis!!!“

Vaikinai, ar galime sutaikyti karalių ir jo sūnus? Ką mums reikia išsiaiškinti?

Taigi, ko mes tikriausiai išmoksime šios dienos pamokoje?

Ir pabandykime suformuluoti savo pamokos temą.

Atsiverskite sąsiuvinius, įrašykite juose numerį, klasės darbą ir pamokos „Trupmenų lygybė“ temą.

(Ar trupmenos lygios, ar ne)

(Sužinokite, ar trupmenos yra lygios, ar ne)

(trumpų lygybė)

probleminė užduotis

Reguliavimo:

formuluojant pamokos tikslą

Problemos išdėstymas, tikslo formulavimas, pamokos temos

IV . Mokymosi problemos sprendimo planavimas

Dabar padėk man suplanuoti pamoką, tai yra, nuspręsti, ką darysime.

(1. Išmokite nustatyti, ar trupmenos yra lygios, ar ne.

2. Treniruokitės.)

Reguliavimo: pažintinės veiklos planavimas

Pamokos plano sudarymas

V . Sprendimo radimas

Senovės kinų patarlė sako: „Girdžiu ir pamirštu, matau ir prisimenu, darau ir suprantu“. O norėdami suprasti šios dienos pamokos temą, atliksime praktinį darbą.

Kiekvienas iš jūsų turi kortas ant stalo.

Paimkite 1 kortelę.

Dirbkime su kvadratu. Padalinkite kvadratą į keturias lygias dalis ir tris iš jų nuspalvinkite. Kuri dalis

kvadratas pasirodė užtamsintas?

Kiekvieną kvadrato ketvirtį padalinkite į 4 dalis. Kiek dabar dalių

padalintas kvadratas?

O kiek tokių dalių yra trijuose šešėliniuose aikštės ketvirčiuose?

Kuri aikštės dalis yra užtamsinta?

Ką galite pasakyti apie trupmenas ¾ ir 12/16?

Paimkite 2 kortelę ir atsakykite į klausimus:

1. Kokia visumos dalis pavaizduota ir nudažyta piešiniuose? Po kiekvienu apskritimu parašykite, kuri jo dalis užtamsinta.

Ką galite pasakyti apie šias frakcijas?

Tai reiškia, kad tą pačią dalį galima parašyti skirtingais būdais.

Pažvelkime į šias trupmenas atidžiau. Kaip iš vienos trupmenos gauti kitą trupmeną, pavyzdžiui, kaip iš ¾ gauti 12/16?

O kaip gauti 2/4, ½ iš 4/8?

Darome išvadą, suformuluojame taisyklę:

Vaikinai, ta savybė, kurią ką tik suformulavome, yra labai svarbi ir vadinama pagrindine trupmenos savybe.

Užrašykite taisykles ir formules ant lentos.

a, b, c yra natūralūs. Atkreipkite dėmesį į tai, tai labai svarbu, nes negalima dalyti iš 0.

(¾ kvadrato).

(4∙4=16 dalių).

(3∙4=12 dalių).

(jie yra lygūs)

(skaitiklį ir vardiklį padauginkite iš 4)

(skaitiklį ir vardiklį padalinkite iš 2, iš 4)

(Dauginant ir dalijant trupmenos skaitiklį ir vardiklį iš to paties skaičiaus (išskyrus 0), jo reikšmė nepasikeis .)

Praktinis darbas

Kognityvinis: palyginimas, apibendrinimas, išvados formulavimas

Komunikacinis:

teiginių formulavimas

Praktinių darbų atlikimas. Pagrindinės trupmenos savybės formulavimas

VI . Veiksmo būdo formavimas

Ekrane užrašykite, koks yra trupmenos sumažinimas.

Padalinkite trupmenos skaitiklį ir vardiklį iš to paties skaičiaus nukirskite jį.

Jei trupmenos skaitiklis ir vardiklis neturi bendrų pirminių daliklių, tada trupmena vadinama nesumažinamas.

Atlikti užduotis. Užsirašykite į sąsiuvinį, kas yra trupmenų redukcija, o kas – neredukuojama trupmena.

Individualus darbas

Reguliavimo: veiksmų ir rezultatų korekcija

Pirminė trupmenos pagrindinės savybės asimiliacija ir taikymas, trupmenų redukcijos, neredukuojamos trupmenos apibrėžimai

VII . Naujų žinių ir veikimo būdų formavimas

Dabar grįžkime prie mūsų pamokų plano. Ką mes jau padarėme? Ką dar reikia padaryti?

Puiku. Dabar siūlau šiek tiek pažaisti.

Suskirstykime į dvi grupes. Visų siūlomų trupmenų pirmoji grupė (I eilutė).

rinks trupmenas lygias 1/2, o antrai grupei (II eilutei) – trupmenas lygias 1/3.

O dabar patikrinkime, kaip susidorojote su užduotimi.

Dabar grįžkime prie pasakiškos problemos, kuri pamokos pradžioje sukėlė mums sunkumų. Sakykite, dabar galite atsakyti į problemos klausimą: ar karaliaus patarėjai ką nors sujaukė?

O dabar dar šiek tiek pasitreniruokime. Paimkite lankstinukus su treniruočių pratimais, atidžiai perskaitykite užduotis ir jas atlikite.

(Išmokome nustatyti, ar trupmenos lygios. Reikia praktikuotis)

(Dabar galime. Palikimas buvo padalintas po lygiai, nes pateiktos trupmenos lygios)

Treniruotės ant kortelių

Darbas su interaktyvia lenta. Grupinis darbas

Komunikacinis: grupės dalyvių tikslų ir funkcijų nustatymas, iniciatyvus bendradarbiavimas; partnerio veiksmų kontrolė, koregavimas, vertinimas.

Naujų žinių ir veiklos metodų taikymas ir tobulinimas

VIII . Pamokos apibendrinimas, refleksija, namų darbai

Ką naujo išmokote pamokoje? Iš kur tu žinai? Ar pavyko įvykdyti visus pamokos plano punktus? Kuris veiklos būdas (praktinis darbas, savarankiška paieška) jums patiko labiausiai? Ko bandėte išmokti pamokoje (aptariame dalykinius ir metadalyko įgūdžius)?

(Pagrindinė trupmenos savybė, ką reiškia sumažinti trupmeną, kuri trupmena vadinama neredukuojama)

Reguliavimo: rezultatų atspindys ir veiklos metodai

Pamokos apibendrinimas, namų darbų gavimas