Особливості внутрішньої будови птахів пов'язані з польотом. Особливості внутрішньої будови та життєдіяльності птахів, пов'язані з польотом. Особливості внутрішньої будови

Клас Птаха

Тема: «Особливості внутрішньої будови птахів у зв'язку із пристосованістю до польоту»

Цілі: ознайомити учнів з особливостями внутрішньої будови птахів, пов'язаних із польотом; показати ускладнення організації внутрішньої будови птахів у порівнянні з плазунами; навчити розпізнавати системи органів класу птахів, встановлювати взаємозв'язок між будовою та функцією органів; навчити виявляти пристосованість організмів до довкілля.

Формування вмінь: встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, аналізувати, порівнювати, узагальнювати, працювати з підручником.

Обладнання: таблиця «Клас Птахи. Голуб»; рельєфна таблиця «Внутрішня будова птиці»; макет головного мозку хребетних тварин; табл. "Основні класи хребетних тварин".

Хід уроку:

I. Організаційний момент (1-2 хвилини).

Доброго дня, хлопці, сідайте (слайд 1).

II. Перевірка знань (5-10 хвилин).

Назвіть відділи та кістки кістяка птиці (слайд 2).

1. Індивідуальне опитування: робота за картками 1-5.

Поки одні хлопці працюють із індивідуальними картками, інші виконують диктант (слайд 3).

1. Біологічний диктант. Вставте пропущені слова:

1) Перо - це видозмінена луска - складається з... речовини.

2) Контурне перо складається з твердого і розташованого з боків.

3) Більшість птахів грудина має високий гребінь – ....

4) Міцну опору для крил створює.

5) Скелет передніх кінцівок має ті ж відділи, як і інших наземних хребетних...,..., пояс задніх кінцівок утворений ...., що зрослися з...

6) Цівка - це частина.

2. Виберіть правильні відповіді.

1) Тільки птахи із хребетних тварин: (слайд 4)

а) пристосувалися до польоту;

б) мають пір'яний покрив тіла;

в) відкладають яйця з вапняною шкаралупою.

2) Крила піднімають:

а) підключичні м'язи, що знаходяться під великими грудними;

б) великі грудні м'язи (з їхньої частку припадає 20% маси тіла
птахи);

в) великі грудні та підключичні м'язи.

3) Довжина шиї у птахів залежить від: (слайд 5)

а) довжини тіл хребців;

б) кількості хребців;

в) кількості хребців та довжини їх тіл.

4) Пояс передніх кінцівок у птахів утворений:

а) двома ключицями; двома лопатками та двома воронячими кістками;

б) двома ключицями та двома лопатками;

в) грудиною, двома ключицями, двома лопатками та двома воронячими
кістками.

5) Скелет власне передньої кінцівки складається з: (слайд 6)

а) плечовий кістки, двох кісток передпліччя та кісток кисті;

б) плечової кістки, однієї кістки передпліччя та кісток кисті;

в) плечовий і воронячий кісток, двох кісток передпліччя, кісток кисті.
6) У кістяку пензля птахів збереглися залишки:

а) трьох пальців; б) двох пальців; в) одного пальця.

7) Кіль на грудині птахів: (слайд 7)

а) сприяє розсіканню повітря під час польоту;

б) збільшує площу прикріплення грудних м'язів;

в) не має значення як пристосування до польоту.

8) Цівка у птахів - результат пристосування до:

а) підняття тулуба над землею;

б) пом'якшення при приземленні;

в) збільшення довжини кроку при ходінні на задніх кінцівках.

9) Одним із пристосувань скелета птахів до польоту не є:

(Слайд 7)

а) відсутність зубів;

б) зрощення кількох відділів хребта;

в) великий обсяг мозкової кістки черепа.

Відповідь: 1 - б; 2 – а; 3 – в; 4 – а; 5 – а; 6 – а; 7 – б; 8 – в; 9 – ст. 3.

III. Вивчення нового матеріалу (25-30 хвилин).

Учні поділяються на 5 груп. Кожна група отримує групові завдання, які потрібно виконати, прочитавши відповідний розділ у підручнику (слайд 8).

I Група. Травна та видільна системи.

1) Назвіть органи виділення птахів. Відомо, що нирки птахів мають більші розміри. Як ви вважаєте, з чим це пов'язано? Які функції виконує клоаку? Як ви поясните відсутність у птахів сечового міхура?

2) План будови травної системи у всіх хребетних однаковий. У птахів у процесі еволюції з'явилися особливості травної системи, пов'язані з польотом. Запишіть їх у зошиті.

3) Запишіть у зошит органи травної та видільної систем.

4) У зв'язку з чим відбулося у птахів поділ шлунка на залозистий та м'язовий? У якому органі здійснюється механічне оброблення їжі через відсутність зубів?

ІІ група. Дихальна система.

1) Розгляньте схему будови органів дихання птахів.

2) Запишіть особливості будови дихальної системи птахів, пов'язані з польотом, у зошит.

3) Використовуючи малюнок, складіть розповідь про напрям руху повітря в органах дихання птиці при вдиху та видиху. Як дихають птахи під час спокою? При польоті? Що таке подвійне дихання? Яке його значення?

ІІІ група. Кровоносна система, обмін речовин.

1) Транспорт речовин у організмі птахів здійснюється, як й у всіх хребетних тварин, з допомогою кровоносної системи. Який загальний план будови уражає кровоносної системи хребетних тварин? Які особливості кровоносної системи птахів вказують на її складнішу будову в порівнянні з плазунами? Запишіть їх у зошит.

2) Використовуючи рис., визначте напрямок руху крові по судинах. Вкажіть, де починається і де закінчується велике коло кровообігу; невелике коло кровообігу.

3) Яке значення має наявність чотирикамерного серця у птахів (рис.)? Яка кров надходить до органів тіла? у легені? Який зв'язок існує між будовою кровоносної системи та обміном речовин у птахів?

IV група. Система органів розмноження.

1) Випишіть у зошит особливості статевої системи, пов'язані з польотом.

2) На рис. зображено систему органів розмноження птахів. Назвіть та розкрийте значення кожного з них. Де відбувається запліднення птахів?

3) Виберіть правильні твердження:

а) У птахів функціонує, зазвичай, один яєчник.

б) У яєчнику дозріває відразу багато яєць.

в) Власне яйцем вважається жовток.

г) Запліднення у птахів зовнішнє.

V група. Нервова система птахів.

1) Розгляньте рис. Запишіть частини нервової птахів. Які особливості будови головного мозку птахів вказують на більш високий рівень його розвитку в порівнянні з плазунами? Запишіть їх у зошит.

2) Для птахів характерно складніше поведінка проти рибами, земноводними, плазунами. Наведіть приклади складної поведінки птахів. У чому проявляється взаємозв'язок поведінки птахів та рівня організації їхньої нервової системи?

3) Серед наведених нижче прикладів виберіть умовний рефлекс:

б) висиджування пташенят; г) курчата клюють усі підряд.

Після завершення роботи учні протягом 2-3 хвилин готуються до усної відповіді на запитання, після чого по черзі виступають. Учні інших груп особливості кожної системи записують у зошит, заповнюючи таблицю (слайд 9).

Система органів

Органи

Функціональна пристосованість

до польоту

1. Травна.

2. Видільна.

3. Дихальна.

4. Кровоносна.

5. Нервова.

6. Статева.

Під час відповіді учня 2 групи викладач демонструє учням роботу дихальної системи птиці, використовуючи для цього модель «Дихальний апарат птахів». За відсутності даної моделі один із учасників другої групи пояснює рух повітря в дихальній системі за схемою (рис.), збільшеною для демонстрації її в класі.

Загальний висновок:Особливості будови систем внутрішніх органів птахів пов'язані з пристосуванням до польоту

Організовується перевірка таблиці, яку заповнювали учні під час виступу груп.

IV. Закріплення вивченого матеріалу (3-5 хвилин).

Виберіть правильні відповіді:

1. Які органи травлення виникли у птахів через відсутність у них

щелеп та зубів: (слайд 10)

а) зоб; в) м'язовий відділ шлунка;

б) залізистий відділ шлунка; г) тонкий кишківник.

2. У якій частині дихальної системи птахів відбувається газообмін:

а) передні повітряні мішки; в) задні повітряні мішки;

б) легені; г) трахея.

3. Яка кров знаходиться у правій частині серця птиці: (слайд 11)

а) венозна; б) артеріальна; в) змішана.

4. З чим пов'язана відсутність сечового міхура у системі виділення

а) з необхідністю полегшення тіла;

б) з інтенсивним обміном речовин;

в) із особливостями продуктів виділення.

5. Які відділи головного мозку птахів розвинені краще, ніж у плазунів: (слайд 12)

а) передній мозок; г) мозок;

б) середній мозок; д) довгастий мозок.

в) проміжний мозок;

6. Які органи чуття найбільш розвинені у літаючих птахів:

а) зору; б) слуху; в) нюхи; г) дотику; д) смаку.

7. Птахи відкладають не всі яйця відразу, як плазуни, а поступово, оскільки:

а) у них функціонує лише один яєчник;

б) це дозволяє не збільшувати масу тіла;

в) у птахів невелика кількість яєць.

Відповіді: 1 – в); 2 – б); 3 – а); 4 – а); 5 – а), б), г); 6 – а); 7 – а).

Домашнє завдання.Вивчити текст підручника, с.212-216. Зошит на основі друку завдання 136-140. Повідомлення «Від яйцеклітини до яйця» (слайд 13).

Дякую за увагу! (Слайд 14, 15)

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про зовнішню та внутрішню будову птахів.

  • Освітні:при узагальненні та закріпленні знань із заданого питання, здійснити виконання основних вимог до оволодіння знаннями: повноту. Глибину, свідомість , системність, міцність. Звернути увагу учнів виявлення закономірностей, сутності питання.
  • Розвиваючі: сприяти розвитку умінь виділяти суттєві ознаки, узагальнювати, робити логічні висновки з урахуванням отриманих знань. Розвивати пізнавальний інтерес до предмета, уміння застосовувати знання практично, розвивати пам'ять.
  • Виховні:виховувати культуру праці, комунікативні здібності учнів, екологічну культуру.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Основна частина уроку

Діти, ми познайомилися з особливостями зовнішньої та внутрішньої будови птахів і відзначили, що багато їх ознак пов'язані зі здатністю птахів до польоту. Сьогодні на уроці ми узагальнимо отримані знання про птахів і систематизуємо їх. Багато висновків ви зробите самостійно, виконуючи завдання роздаткового матеріалу, який ви отримали.

(Оголошується тема уроку.)

Актуалізація знань.

Хлопці є дуже розхожа фраза, “що курка не птах”. Ви з цим погоджуєтесь? Як ви, подивившись на курку, визначаєте для себе, що ця тварина належить до Класу Птахів?

(Ймовірна відповідь: пір'яний покрив – перше, що впадає у вічі.)

Ми докладно розглянули будову пера, виконали лабораторну роботу, визначив, що пір'я буває різним, виконує різні функції і розташовується на різних частинах тіла птиці.

1) Завдання "Одягни пташку".

На дошці вивішується малюнок курки без перового покриву. Пропонуються різні типи пір'я. Необхідно на скотч прикріпити до малюнку пір'я, пояснюючи свій вибір. Для цього до дошки викликається учень, що прикріплює пір'я до відповідних частин тіла птиці, перераховує функції пір'я.

2) Завдання "Скелет птиці".

Згадайте особливості будови кісток та скелета птахів. Знайдіть відповідну картку /малюнок №1/. Озброїмося кольоровими олівцями. Розфарбуйте:

  • Хребет – синім кольором;
  • Череп – зеленим;
  • Тазові кістки – коричневим;
  • Цівку – жовтим кольором;
  • Ключицю – чорним кольором;
  • Ребра – помаранчевим кольором;
  • Воронячі кістки та лопатки – фіолетовим кольором.

– Чим кістки птахів відрізняються від кісток інших хребетних тварин? Що це дає птахам?
– Перерахуйте відділи крила. Скільки пальців залишилось на пензлі птахів? Чому?
– Перерахуйте відділи нижньої кінцівки. Скільки пальців має стопа?
– Чому грудина птахів має потужний гребенеподібний виріст – кіль?
– Чому хребці грудного, поперекового та крижового відділів хребта зрощені?

3) Завдання "Будова внутрішніх органів птиці".

Клас ділиться втричі групи, наприклад по рядах, кожна група отримує своє завдання. Контроль виконання цього завдання здійснюється у парі, шляхом взаємної перевірки.

1 група - травна система /малюнок №2/;
2 група – кровоносна система /малюнок №3/;
3 група – дихальна система /малюнок №4/.

4). Завдання “Де, чий мозок?”

Виконується всім класом на роздатковому матеріалі /малюнок №5/

Питання для обговорення цього завдання:

Які особливості розвитку мозку птахів?

5). Завдання "Будова яйця птиці".

Напишіть на покажчиках роздаткового матеріалу (рисунок №6) назву частин яйця птиці.

Запитання для обговорення цього завдання:

– Скільки яєчників та яйцеводів має самка птахів?
– Чому редукований один із яєчників?
– Чому птах відкладає яйця з певним інтервалом, а не одне за одним?

6). Завдання "Особливості будови птахів, пов'язані з польотом".

Це завдання є результатом виконаної роботи. Виконується на роздатковому матеріалі /малюнок №7/, збирається на перевірку та оцінюється.

7). Завдання "Дізнайся птаха".

Це завдання на ерудицію учнів. У назви багатьох рослин фігурують назви тварин. Виберіть зі списку рослини з пташиною назвою.

Список рослин: 1) вовче лико; 2) левовий зів; 3) ведмеже вушко; 4) зозулин льон; 5) гусячий луг; 6) зубрівка запашна; 7) лисий виноград; 8) горобина греча; 9) зозуліні слізки; 10) ведмежий горіх; 11) вороняче око; 12) рябчик російський; 13) тигровий касатик; 14) пантерний мухомор; 15) гусяча лапка; 16) гороб'ячий щавель; 17) верблюжа колючка; 18) ведмежий дудник; 19) страусник звичайний; 20) слоновий очиток; 21) заяча капуста; 22) козяча верба; 23) котячі лапки; 24) мишачий горошок; 25) яструбка волосиста; 26) котячий щавель; 27) ведмежий луг; 28) вовчоягідник низький; 29) маралій корінь; 30) кінський каштан; 31) орляк звичайний; 32) козлятник лікарський; 33) ослинник запашний; 34) кінський щавель; 35) клоповий чебрець; 36) щучка дерниста; 37) лисохвіст очеретяний; 38) змієголовник великоколірний; 39) мишачник; 40) баранець звичайний; 41) собача фіалка; 42) коров'як скіпетроподібний; 43) котовниковий душевник; 44) мишачий гіацинт; 45) голубиний горох; 46) канарковий; 47) собачий пирійник; 48) козлячий ремнелістник; 49) клоповник Мейєра; 50) горець зміїний; 51) пташина вишня; 52) глід півня шпора; 53) вероніка-півнячий гребінь; 54) джузгун-голова медузи; 55) копитень європейський; 56) ужевник.

3. Підбиття підсумків

Підвести підсумок уроку, відповідно до поставлених цілей та завдань. Відзначити найактивніших учнів, оцінити їхню роботу. Зібрати виконані роботи для перевірки.

Особливості внутрішньої будови.

У тілі будь-якого молюска діє травна, кровоносна, видільна та інші системи органів. Травна система починається з ротової порожнини, яка переходить у горлянку (з терткою), стравохід, шлунок із травною залозою, печінкою, середню та задню кишку, що відкривається назовні анальним отвором у мантійну порожнину. У багатьох видів молюсків є слинні залози.

Кровоносна система молюсків незамкнена. Вона складається найчастіше з двокамерного серця і кровоносних судин, що відходять від нього. Нервова система утворена кількома парами нервових вузлів із нервами. Непотрібні для організму продукти обміну надходять із крові молюсків у нирки, а потім у мантійну порожнину та видаляються назовні. Нирок може бути одна, дві чи чотири.

Розмноження.

Серед молюсків є як гермафродити, і роздільностатеві тварини. Ставки та котушки – гермафродити. З відкладених ними яєць, склеєних між собою драглистою речовиною, виходять маленькі равлики. Перловиці більшості видів роздільностатеві. Запліднення яєць у них відбувається у мантійній порожнині самки. З запліднених яєць розвиваються личинки, які виштовхуються перловицею через сифон назовні, коли повз неї пропливає якась риба. Личинки прикріплюються до шкіри і зябер риби та розвиваються на її тілі 1 – 2 місяці. Така пристосованість перловиць та беззубок сприяє розселенню їх у природі у фазі личинки. Це з малорухливим способом життя дорослих особин.

Основні класи молюсків

У типі молюсків виділяють три основні класи. Ставок, котушок і подібних з ними молюсків відносять до класу черевоногих. Ці тварини мають цілісну раковину (рідше вона редукована, як у слимаків). Більшість черевної боку тіла займає м'язова нога (звідси і назва класу). Очі черевоногих розташовуються або в основі щупалець (у ставків), або на кінцях щупалець (у котушок, слимаків). Якщо молюсок має дві пари щупалець, то очі розташовуються на їх першій парі. Клас черевоногих – найчисленніший клас у типі молюсків. Він поєднує близько 90 тисяч видів.

Перловиці, беззубки, устриці, мідії – представники класу двостулкових. Тіло цих тварин укладено у двостулкову раковину. У них немає голови, очей, язика з терткою, слинних залоз. У класі двостулкових близько 30 тисяч видів прісноводних та морських молюсків.

Кальмари, восьминоги та каракатиці відносяться до класу головоногих. Цих молюсків близько 600 видів. Головоногі заселяють переважно теплі і повносолені моря. Одна частина їхньої ноги перетворена на щупальця з присосками, які знаходяться на голові і оточують ротовий отвір. Інша частина ноги утворює лійку. У деяких головоногих під шкірою збереглися залишки раковини, яка зникла через переход предків до активного способу життя.

Найбільшого розвитку у головоногих у порівнянні з іншими молюсками досягає нервова система: нервові вузли злилися та утворили великий головний мозок. Органи почуттів вони високо розвинені. Очі головоногих молюсків за складністю будови нагадують очі риб, а за гостротою зору не поступаються очам людини.

Вчені вважають, що молюски походять від давніх кільчастих хробаків. Один із доказів цього – подібність у будові личинок морських черевоногих молюсків та личинок морських багатощетинкових черв'яків. Крім того, деякі примітивні молюски мають спільні риси будови з кільчастими хробаками.

Клас Головохордові

Тип Хордові

Підтип Безчерепні- хордові тварини, характерними ознаками яких є збереження хорди та нервової трубки протягом усього життя, відсутність черепа та хребців.

Клас Головохордові: ланцетник

Підтип Личинково-хордові, або оболонники– хорду мають лише у личинковій стадії: Клас Апендикулярії

Клас Асцидії

Клас Сальпи

Підтип Черепні, або Хребетні– найбільш високоорганізовані хордові, які перейшли до активного способу добування їжі, у процесі еволюції удосконалили головний мозок, органи чуття, кровоносну систему; мають осьовий скелет – хребет, який з'єднується зі скелетом голови – черепом

Розділ Безщелепні

Клас Круглороті: міноги, міксини

Розділ Щелепні

Надклас Риби

Клас Хрящові риби: акули, скати

Клас Кісткові риби: осетроподібні, сільдеподібні, лососеподібні,

карпоподібні, окунеподібні, кістепері, дводихальні

Надклас Наземні чотирилапі

Клас Земноводні: хвостаті, безхвості, безногі

Клас Плазуни: лускаті, черепахи, крокодили

Клас Птаха: безкілеві, пінгвіни, колегруді

Клас Ссавці: яйцекладні, сумчасті, плацентарні

Тіло:голова, тулуб, хвіст, шкірні складки – плавці: спинний, хвостовий, підхвостовий,який переходить у дві черевні складки,тягнуться до передротової вирви.

Покровилегкі та міцні

одношаровий епітелій,покритий тонкою кутикулою

драглиста сполучна тканина

Осьовий скелетхорда - еластичний тяж, що складається з клітин з великими вакуолями; тягнеться вздовж тіла і заходить у головний відділ; має загальну з нервовою трубкою сполучнотканинну оболонку. Під час руху хорда згинається під дією м'язів, але завдяки пружності знову набуває початкової форми, розгинаючи тіло.

М'язова системаскладається із сегментованих м'язів, прикріплених до оболонки хорди; розташовуються по обидві сторони хорди.

Травна система : передротова вирва, довкола неї щупальця, на дні – ротовий отвірковтка,стінки якої пронизані зябровими щілинами → кишка з печінковим відростком → анус.За характером харчування – фільтратор. Зважені у воді дрібні організми разом із водою потрапляють у горлянку через ротовий отвір. Їжа склеюється слизом, який виробляється залізистими клітинами глотки і у вигляді грудочок просувається в кишку. Вода через зяброві щілини видаляється. У кишці їжа перетравлюється та всмоктується, відходи видаляються через анус.

Дихальна система:у горлянці зяброві щілини,прикриті складками шкіри → навколожаберна (атріальна) порожнинаіз зовнішнім отвором – зябрової часом (атріопором) → зябрана перегородках, якими проходять кровоносні судини. Вода, з розчиненим у ній Про 2 проходить через зяброві щілини та омиває їх стінки. В результаті О 2 надходить у кров, а 2 виводиться з крові в зовнішнє середовище. Газообмін відбувається через покриви тіла.


Кровоносна система з амкнена, серце відсутня, його роль виконує черевну судину. Черевна судиназяброві судиниспинний посуд,який тягнеться до заднього кінця тіла, розгалужується і забезпечує кров'ю органи, кров насичує 2 органи, поглинає 2 і стає венозною → у черевну судину.У печінковому вирості судини утворюють комірну систему, що очищає кров від шкідливих речовин

Видільна система: ∑нефридіями, які розташовуються вздовж спинної частини глотки і відкриваються в зяброву порожнину.

Нервова системау вигляді трубки, що розташовується над хордою.

Органи відчуттіврозвинені слабо

світлочутливі клітини, Розпізнають світло - пітьму;

нюхова ямка,сприймає хімічні подразнення

рецептори дотику- розкидані по всьому тілу, розташовані на щупальцях

Статева система:роздільностатеві, розмножуються один раз у житті . Статеві залозипарні і не мають власних проток → гамети виводяться в навколозяброву порожнину→ назовні, запліднення →вільноплаваюча личинка → доросла особина.

Значення ланцетників:

§ використовують у їжу жителі Південно-Східної Азії.

§ є об'єктом наукових досліджень,тому що зберегли ознаки

найдавніших хордових тварин.

Надклас Риби

Риби – група організмів, які перебувають у стадії біологічного прогресу.

Виникнення риб пов'язане з появою ароморфозів:

· Поява черепа,у якому розташовується головний мозок;

· Поява щелеп,які забезпечують захоплення та утримання видобутку;

· Поява парних плавців, Які забезпечують рухливість;

· прогресивне розвиток ЦНС

Тіло:голова, тулуб, хвіст, кінцівки у вигляді парних плавців (грудних і черевних) і непарних плавців (спинний, підхвостовий, хвостовий).

Покрови:шкіра з одноклітинними залозами та лускою – твердими шкірними структурами, які зумовлюють захист.

Моу Вешкаймська загальноосвітня школа №2 імені Б. П. Зінов'єва Вчитель: Немова Л.Ю.

Особливості внутрішньої будови та життєдіяльності птахів, пов'язані з польотом

Цілі:

  1. створити умови для формування у школярів цілісних знань про особливості внутрішньої будови, пов'язані з пристосуванням до інтенсивного обміну речовин (великими витратами енергії та підвищеною руховою активністю)
  2. показати ускладнення організації внутрішньої будови птахів порівняно з ссавцями
  3. навчити розпізнавати системи органів класу птахів
  4. навчити виявляти пристосованість організмів до довкілля
  5. розвиток навички систематизації понять

Обладнання: таблиця» Клас Птаха. Голуб», таблиця» Внутрішня будова птиці» - рельєфна, макет головного мозку птиці, фолії на тему - «Зоологія. Птахи», дидактичні картки

Хід уроку:

Орг. Момент.

  1. а) Повторення. Робота із слабкими уч-ся. (Робота з дидактичних карток-10 хвилин, 6 уч-ся)

б) фронтальне опитування на дошці записано: Риси пристосованості птахів до польоту, пов'язані із зовнішньою будовою. Уч-ся виходять, записують риси, пояснюють

  1. наявність пір'я (легких та міцних)
  2. обтічна форма тіла (при польоті птах витягає голову, ноги притискає до тіла або витягає назад) - зменшення тертя
  3. наявність хвоста, що служить птаху кермом
  4. утворення цівки, як посадкового пристрою
  5. легкий скелет (наявність у кістках повітроносних шляхів)

Додавання вчителя:

  1. дзьоб без зубів
  2. швидке травлення
  3. часте видалення неперетравлених залишків з організму

2. Вивчення нового матеріалу

а) постановка цілей уроку

Наш список пристроїв ще не закінчено. Сьогодні ми вивчимо внутрішню будову птахів та поповнимо наш список

б) розповідь вчителя з демонстрацією фолій та елементами розмови

Які системи внутрішніх органів мають хребетні тварини

Де вони розташовані (грудна, черевна порожнина)

Птахи мають такі самі системи органів, як і раніше вивчені хребетні. Ці системи розташовані в порожнині тіла, яка у пернатих захищена грудною клітиною та кістками тазу.

Внутрішня будова птахів відрізняється низкою особливостей

Травна система:

Особистісна значущість досліджуваного для уч-ся: - Чи буде компліментом для дівчини вираз: «Їж як пташка»

Політ птахів пов'язаний із витратами великої кількості енергії (наприклад, голуб, що летить зі швидкістю-70 км. У годину витрачає в 27 разів більше енергії, ніж у спокої)

Джерело поповнення енергії - їжа. Тому птахи споживають багато різноманітного корму

Які органи складають систему травлення?

Робота з фоліями:

Відділи: рот, ковтка, стравохід, шлунок, тонкий, товстий кишечник, клоака, підшлункова залоза та печінка.

Їжа в рот потрапляє цілком або поділена на невеликі порції за допомогою дзьоба та лап. У роті їжа змочується слиною і за допомогою язика проштовхується в стравохід. У зерноїдних та хижаків стравохід утворює розширення-зоб, де їжа розм'якшується. Потім вона надходить у залозистий шлунок - піддається впливу травних ферментів та соляної кислоти.

Неперетравлені частини: кістки, пір'я, шерсть, хітин, тверді оболонки насіння птиці відригує як погадок. М'язовий шлунок наповнений дрібними камінцями

Як вони туди попадають?

Навіщо вони потрібні?

(Роль зубів - перетирають їжу)

У тонкому кишечнику їжа перетравлюється та всмоктується. Травлення у птахів протікає швидко

Яка їжа дуже швидко перетравлюється

(м'ясо, м'якоть соковитих плодів)

Ягоди-10 хв.

Дрібна риба-15 хв.

Миша-4 години

Зерно-12-24 години

Дрібні птахи більш ненажерливі, вони поїдають більше їжі по відношенню до маси тіла, ніж більші

Кровоносна система:

Які особливості кровоносної

Яке значення має повний поділ потто=коа крові у птахів на артеріальний та венозний (забезпечує високий рівень обміну речовин та постійну температуру тіла) системи птахів можна виявити на малюнку

(Великі розміри серця, наявність 4 камер, 2 кола кровообігу, товсті стінки шлуночка)

Поясніть, чому м'язові стінки передсердь тонкі, а шлуночків-товсті

Яку роль відіграють великі та малі кола кровообігу

Б) розповідь вчителя з демонстрацією фолій

у правій половині серця знаходиться венозна кров, у лівій – артеріальна

велике коло кровообігу починається в лівому шлуночку, з якого виходить аорта, артерії, що несуть кров до голови, грудних м'язів, передніх кінцівок. Спинна аорта - кров'ю забезпечуються внутрішні органи та задні кінцівки

артерії-капіляри-органи та тканини

у тканинах клітинах відбувається газообмін - кров віддає кисень і насичується вуглекислим газом

Венозна кров від голови та передніх кінцівок збирається у верхню порожнисту вену, а від задніх кінцівок та внутрішніх органів - у нижню порожню вену. Порожнисті вени приносять кров у праве передсердя. Тут закінчується велике коло кровообігу

малий-правий шлуночок - артерії (венозна кров)

у легенях відбувається газообмін: кров віддає вуглекислий газ та окислюється

від легенів кров збирається у вени. Вони несуть артеріальну кров у ліве передсердя. Так закінчується мале коло кровообігу.

Нервова система

Розгляньте відділи, відзначте їх відносні розміри- з чим пов'язана складніша будова переднього, середнього мозку і мозочка у птахів у порівнянні з плазунами

(точна координація руху птахів у польоті)

Передній мозок-складна поведінка птахів: будівництво гнізд, догляд за потомством, міграції, добування корму та уникнення небезпеки)

Добре розвинені зорові горби середнього мозку

Дихальна система

в) самостійна робота уч-ся (з використанням питань інструктивної картки)

  1. розгляньте схему будови органів дихання птахів
  2. запишіть особливості будови дихальної системи птахів, пов'язані з польотом
  3. як дихають птахи під час спокою? Під час польоту? Що таке подвійне дихання? Яке його значення?
  1. закріплення
  1. тест - стор. 240 (Пепеляєва)
  1. Д/З.: П. 46, записи у зошити